HDP 'nin Yeni Yönetimi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanlıklarına İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü aday gösterilirken; Siyasi Partiler Yasası’nda ‘eşbaşkanlık’ sistemi olmadığı için Tuncel, listede ‘Genel Başkan’ olarak yer aldı.

28 Ekim 2013 09:25

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanlıklarına İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü aday gösterilirken; Siyasi Partiler Yasası’nda ‘eşbaşkanlık’ sistemi olmadığı için Tuncel, listede ‘Genel Başkan’ olarak yer aldı. 

HDP Kongresi'nden fotoğraflar


ÖCALAN’IN MESAJI 

Öcalan'ın mesajını BDP Iğdır Milletvekili ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan okudu. Öcalan mesajında şunları iletti: 

“1971 devrimciliği devlete isyan devrimciliğidir. 40 yıldan sonra artık devletle müzakere önemlidir. Zira devrimci mücadele ancak nitelikli bir müzakere süreciyle kalıcı bir insanlık kazanımına dönüşebilir. Bu itibarla hep omuzlarımda hissettiğim bu tarihsel emaneti yeni bir anlayışla sizlerin üstlenmesi ve yükseklere taşıması dileğiyle kongremizi kutluyor devrimci selamlarımı iletiyorum” 

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: DEVİR BARİKAT DEVRİDİR 

HDP’ye katılan Sırrı Süreyya Önder ise öyle konuştu: 
“Saçma sapan anketlerle, demokrasi paketi kırıntılarıyla bizim bahtiyar olmamızı hatta sultanımız efendimizi eteklememizi istiyorlar. Çok beklersiniz. Kimseden şefaat beklemiyoruz. Kurtuluş kendimizdedir. Devir artık barikatlar devridir. 1978’de başlayan bu hareket Gezi ile Hatay ile Armutlu ile devam eden bu süreç ODTÜ ile taçlanmıştır. Bu barikatın çimentosu HDP’dir. AKPrealiteye toslamıştır. Bilimsel veriler bundan sonra AKP’nin iş görme kabiliyeti yoktur. Kurtuluşumuzu kendimiz yapacağız. Öfkelenince çok güzel olmuştunuz. Birleşince daha da güzel oldunuz.” 

BDP EŞ BAŞKANI GÜLTAN KIŞANAK: 
BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak konuşmasına ‘Hepiniz gerçek partinize hoş geldiniz, onur verdiniz’ selamıyla başladı. Kışanak bundan sonra HDP çatısı altında gerçek demokratik bir cumhuriyetin kurulması amacına ulaşacaklarını belirterek, “Bizi ayıranlar öteki ilan edenler haklarımızı gasp edenler iyi bilsinler ki HDP Türk Kürt Laz Ermenilerin özgürlüğü olacaktır. Gelecek HDP’de, kurtuluş HDP’dedir. Birlikte direnecek, birlikte örgütlenecek, birlikte kazanacağız. Özgürlük, özgürlük, özgürlük” sözleriyle konuşmasını bitirdi. 

HDP GENEL BAŞKANI ÖNEN:

HDP Genel Başkanı Yavuz Önen, kongrenin yeni bir başlangıç olduğunu belirterek, HDP'nin halk hareketi ve taban örgütlenmesi olduğunu söyledi. "HDP, sistemle sorunu olanların, kadınların, farklı cinsi tercihi olanların ortamıdır. HDP, Nasrettin Hoca'dan Mevlana'ya, Yunus Emre'den Ahmedi Hani'ye kadar geniş bir yelpazeye sahiptir" diyen Önen, Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya'yı da selamladı. 

HDP olarak AK Parti 'ye demokrasi ve barış dersi vereceklerini öne süren Önen, AK Parti'nin barış ve demokrasi için hiçbir adım atmadığını savundu. Önen, şöyle devam etti: 
"Demokrasi paketi boş çıkmıştır. İçi boş, hiçbir şey vaad etmiyor. Bu oyundan vazgeçin. Artık karşınızda büyüyen ve güçlenen halklar var. Artık gerçek demokratik adımların atılmasının zamanıdır." 

SABAHAT TUNCEL:HDP eş genel başkanlığına aday gösterilen Sebahat Tuncel, gösterdikleri mücadeleyi boğmak isteyenler olduğunu belirterek. marjinal olarak itham edildiklerini söyledi. Tuncel, "Biz çaresiz değiliz. Başkalarını kendimize çare olarak görmek durumunda değiliz. Çare biziz. Biz kadınlar, ezilenler, gençler, Kürtlür, Türkler, Ermeniler Lazlar, Ermeniler, Aleviler, Sünniler adına siyaset yapmayacağız, onlarla siyaset yapacağız. İiktidar adına bize dayatılanları kabul etmek zorunda değiliz." 

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ:
HDP eş genel başkanlığına aday gösterilen Ertuğrul Kürkçü de, özgürlük için haykırdıklarını belirterek, "Bu partiyi 'herkesin olmaz, böyle bir parti gerçekleştirilemez' dediği günlerde sabırla bugüne getiren herkese teşekkürler. Onların sabırları olmasa bugüne asla gelemezdik" dedi. 

AK Parti'nin 10 yılda devletleştiğini öne süren Kürkçü, şunları kaydetti: 

"Bize katılması mümkün olan herkes, henüz burada değil. Bizim geçmişin öyküsünü tekrar etmediğimizi gördükçe, bizim halkların üzerinde bir bilge kurum olmadığımızı ve halkın bilgeliğine ihtiyacımız olduğunu gördükçe bizimle beraber olacaklar." 


KONGREDE GEZİ SLOGANLARI 
HDP Kongresi’nde “Her yer Taksim her yer direniş” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. 

BÖYLE CUMHURİYET İSTEMİYORUZ 

Kongrenin açılış konuşmasını yapan bağımsız milletvekili Levent Tüzel iki gün sonra cumhuriyetin kuruluşunun kutlanacağını belirterek "90 yıllık bir cumhuriyet inkara, asimilasyona, bizi yok etmeye dayalı bir cumhuriyetti. Böyle cumhuriyet istemiyoruz" dedi. Tüzel'in bu sözleri "Biji Apo" "İş emek özgürlük" sloganıyla ile kesildi. Tüzel HDP'nin Türkiye'deki tüm halkların partisi olacağını onların sesi olacağını belirterek; "Yıllardır bu ülkeyi zulümle, haksızlıkla yönetenlerin karşısında partimiz herkesin sesi olacak" diye konuştu. 

Tüzel HDP'nin ne istediğini ise şu sözlerle açıkladı: 

"Demokrasi barış ve kardeşlik istiyoruz. Demokrasiyi sandıktan beklemeyeceğiz. Gezi direnişine önce biz sahip çıkacağız. Biz Gezi'nin mücadelenin direnişin arkasında olacağız. Bütün hapishane duvarlarını yıkacağız, bu halkların evlatlarını özgürlüğe kavuşturacağız." 

GENEL SEÇİMLERE TEK PARTİ 

HDP yerel seçimlerde özellikle büyükşehirlere yoğunlaşırken, BDP doğu ve güneydoğuda rekabet edecek. Genel seçime ise HDP çatısı altında tek parti olarak girilecek. BDP yerel seçimden sonra kapatılarak birleşmiş olacak. 

DEMİRTAŞ YOK 

Gülten Kışanak, Pervin Buldan, Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık gibi BDP'nin önde gelen tüm isimlerinin yer aldığı kongrede Selahattin Demirtaş'ın yokluğu dikkat çekti. BDP'den yapılan yazılı açıklamada Demirtaş'ın bir dizi görüşme için Amerika'ya gideceği duyuruldu.

 

PM MECLİSİ TARTIŞMASI LİSTEYİ UZATTI 
HDP’nin 1. Olağanüstü Kongresi’nde tek liste ile girilen seçim sonrası partinin yeni yönetimi belli oldu. Siyasi Partiler Yasasında “eşbaşkanlık” sistemi tanımlanmadığı için HDP Genel Başkanlığa İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel seçildi. Parti Meclisi (PM) listesinde kimlerin yer alacağına ilişkin tartışmalar kongre boyunca da devam etti. PM üye sayısının 60’a çıkacağı belirtilmişti ancak, PM listesi ile ilgili tartışmalar uzayınca 80’e çıktı. 

HDP yönetiminin yeniden belirleneceği 1. Olağanüstü Büyük Kongre öncesi başlayan PM listesi tartışmaları, kongrede konuyşmalar sürerken de devam etti. Salonda konuyşmalar sürerken, bir odada toplanan temsilciler listeyi oluşturmak için çalışmalarını sürdürdü. Tartışmanın uzması üzerine 60 olarak belirlenen PM üye sayısı, Genel Başkan ile birlikte 80’e çıkartıldı. Listede Genel Başkan dayı olarak kimin gösterileceği belirlenmediği için son anda Tuncel isminde anlaşıldı. Üzerinde uzlaşılan liste, 74 delegenin oyuyla resmileşti. 

Daha önce süpriz isimlerin yer alacağı söylenen 80 kişilik PM’de HDP bileşenlerinin temsiline önem verildi. LGBT üç temsilciyle parti yönetiminde yer alırken, LGBT'den Esmeray, Remzi Altınpalot ve Cihan Erdal listede yer aldı. Ayhan Bilgen, Ferhat Tunç, Karabet Paylan, Gencay Gürsoy, CHP eski milletvekili Salman Kaya, Ermeni Yazar Mıgırdıç Margosyan, Erol Katırcıoğlu, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, İslami kesimi temsilen Hüda Kaya, Gezi direnişi tutuklusu Alp Altınörs PM’ye giren diğer isimler oldu. BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Selahattin Demirtaş’ın da yer aldığı HDP Danışma Kurulu’nda ise Vedat Türkali, Yıldırım Türker, Ali Topuz ve Pınar Öğünç de bulunuyor. 
Parti Meclisi önümüzdeki günlerde toplanarak MYK’yı belirleyecek.

İŞTE HDP'NİN YENİ YÖNETİMİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanlıklarına İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü aday gösterilirken; Siyasi Partiler Yasası’nda ‘eşbaşkanlık’ sistemi olmadığı için Tuncel, listede ‘Genel Başkan’ olarak yer aldı. 

İşte HDP'nin yeni yönetimi:

Genel Başkan 
Sebahat Tuncel 

Parti Meclisi Asil Üyeler: 
Ertuğrul Kürkçü 
Emre Yalçın 
Sırrı Süreyya Önder 
Doğacan Yılmaz 
Levent Tüzel 
Remzi Kozakçı 
Ali Oruç 
Mehdi Atilla 
zeynel Abidin Çeliktaş 
Mehmet Doymaz Ayhan Bilgen 
Cem Terzi 
Erdem Yörük 
Ferhat Tunç Yoslun 
Karabet Paylan Gencay Gürsoy 
Hacı Orman 
İbrahim Sinemillioğlu 
Mahmut Temizyürek 
Özgür Müftüoğlu 
Ragıp İncesağır 
Salman Kaya 
Sezai Temelli 
Yavuz Önen 
Müslüm Doğan 
Hüseyin Yıldız 
Ertuğrul Barka 
Mıgırdıç Margosyan 
Mehmet Elbistan 
Vedi Aydın 
Ender İrmek 
Orhan Çelebi 
Hüseyin Taka 
Muzaffer Kaya 
Kadir Akın 
Mehmet Saltoğlu 
Bülent Parmaksız 
Erol Katırcıolu 
Saruhhan Oluç 
Pervin Oduncu 
Yurdusev Özsökmenler 
Ayşe Yağcı 
Dağlar Çilingir 
Can Memiş 
Beyza Üstün 
Esmeray
Fatma Gök 
Fatoş Güney 
Gülfer Akkaya 
Gülsüm Ağaoğlu 
Hüda Kaya 
Meryem Koray 
Nazan Üstündağ 
Nükhet Sirman 
Sevda Bayramoğlu 
Tamar Nalcı 
Yasemin Özgün 
Hatice Altınışık 
Serap Hasibe Akpınar 
Bircan Yorulmaz 
Ferdane Sibel Erduman 
Cevriye Aydın 
Gürsel Şenşafak 
Nurhayat Farimaz 
Şükran Doğan 
Birsen Kaya 
Mukaddes Erdoğdu Çelik 
Melis Tantan 
Elif Gevez 
Semra Uzunok 
Sevgi Evren 
Burcu Çiçek 
Ayşe Akıncı 
Bahar Şimşek 
Sultan Özcan 
Ayşin Hangül Sanverdi 
Lezgin Altan 
İnci Hekimoğlu 
Aynur Seyrek

AA/ RADİKAL - ANKARA

 
Kaynak :
Bu Haber 405 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin